Зворотний зв'язок Ви звертаєтесь в Інститут економіки та прогнозування НАН України
йцуйцу
close
menu

Науковці Інституту економіки та прогнозування НАН України взяли участь у заході високого рівня «Енергетичне та кліматичне врядування в Україні – на шляху до зеленої відбудови» у Брюсселі (Бельгія), на якому 21 березня 2024 року Європейській Комісії було представлено проєкт Національного плану з енергетики та клімату України (НПЕК).

Зустріч "Енергетичне та кліматичне врядування в Україні – на шляху до зеленої відбудови" відбулася за участі

Проєкт НПЕК представили

Від Інституту економіки та прогнозування НАН України на заході були присутні

Під час підготовки НПЕК фахівці Інституту економіки та прогнозування НАН України відповідальні за моделювання і прогнозування розвитку української енергетики й динаміки викидів парникових газів, комплексне оцінювання внеску впровадження широкого набору заходів із декарбонізації, розвитку відновлюваної енергетики, підвищення енергоефективності тощо у досягнення міжнародних зобов’язань України в рамках Енергетичного співтовариства, європейської інтеграції (зокрема, Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони) і Паризької кліматичної угоди 2015 року. Для цього вони використовують розроблену в Інституті модель TIMES-Україна, яку створили для оцінювання динаміки енергетичної системи у довгостроковій перспективі. Останніми роками Інститут економіки та прогнозування НАН України застосовує та розвиває цю розробку у співпраці з національними лабораторіями США, зокрема з

Українська команда розробників НПЕК зустрілася також із представниками Генерального директорату Європейської Комісії з енергетики. Основна дискусія зосереджувалася на доопрацюванні проєкту НПЕК відповідно до вимог Європейського Союзу, а також обміні знаннями, зокрема щодо додаткових заходів із декарбонізації економіки України. Крім того, з ініціативи Інституту економіки та прогнозування НАН України обговорювалися проблеми і попередні результати моделювання для НПЕК.

Нагадаємо, першу версію проєкту НПЕК Україна представила у грудні 2023 року на конференції ООН зі зміни клімату COP28 в Об’єднаних Арабських Еміратах. 14 лютого 2024 року Міністерство економіки оприлюднило проєкт НПЕК для широкого обговорення. Запрошуючи до обговорення тексту проєкту, заступник Міністра економіки України Олексій Соболев наголосив, що Національний план з енергетики та клімату України є стратегічним документом, спрямованим на узгодження енергетичної та кліматичної політики для забезпечення сталого розвитку й відновлення економіки України. За його словами, розроблення подібних документів – це вимога до всіх країн – членів ЄС і договірних сторін Енергетичного співтовариства, а не лише до України. Як зазначив урядовець, розроблення НПЕК і його подальша реалізація є одним із важливих завдань для набуття Україною членства в Європейському Союзі, а його виконання стане фундаментом для «зеленого переходу» і відкриє для українців значні бізнес-можливості, зокрема в енергетичному секторі, переробній промисловості, виробництві зеленої сталі та інших галузях.

Серед цілей декарбонізації у Національному плані з енергетики та клімату України:

Презентація проєкту Національного плану з енергетики та клімату України у Брюсселі

Більше інформації на сайті НАН України